Wspomnienia warte zapamiętania, czyli jeszcze jedna historia z okresu wojennego.

To jedna z tych książek, która trafia do nas przypadkiem, ale już czytając opis jesteśmy przekonani, że powinna trafić w nasze ręce. Moją uwagę zwrócił przede wszystkim tytuł książki, a następnie dopiero jej opis. 

“Spódniczka ze starej podszewki” jest przelaną na papier historią babci autorki. Urszula Ziober na kartach książki zabiera nas w niełatwą podróż z życia Janiny Janowicz (z domu Nietupskiej). Dzieciństwo Janki przypada na okres końcówki “międzywojnia” w Polsce oraz niespokojny czas II wojny światowej. W swej relacji przedstawia nam krok po kroku drogę jaką musiała pokonać (wraz z matką i młodszą siostrą) od rodzinnego, pełnego ciepła domu na poznańskich Winogradach, poprzez okupowany kraj, aż na niegościnne, pełne trudów życie na kazaskim stepie. Razem z małą Janką i jej siostrą wyzbywamy się ostatnich rodzinnych pamiątek, aby przetrwać każdy kolejny dzień. Często bywa, że przy życiu trzymają ludzi w tych warunkach jedynie wspomnienia, gdyż doświadczany głód potrafi pomieszać zmysły. Jednak wśród tego bezmiaru hańby, pogardy i zła można dostrzec kiełkującą nadzieję na odmianę losu. Po latach zesłania powracają do Polski, do rodzinnego Poznania. Jednak przeżyte doświadczenia sprawiają, że nic nie jest już takie jak dawniej. Rodzinny dom zniszczony bombami bohaterki były w stanie odbudować, lecz świat, który znały zniknął bezpowrotnie i należało się zmierzyć z nowo rodzącymi się wyzwaniami.  

Historia młodej Janki opatrzona jest wieloma historycznymi informacjami oraz dokumentami i zdjęciami, które udało się uratować z wojennej zawieruchy. Właśnie dlatego jest warta przeczytania i zapamiętania. Muszę przyznać, że książkę czytałam w dużych emocjach przeżywając historię bohaterek razem z nimi. Momentami czułam się trochę jak podczas opowiadania babcinych wspomnień z czasów minionych, czyli jej lat dzieciństwa i młodości. Jest to jednak z książek o których ciężko mówić, ale powinno się. 

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment