Thomas Erikson pomaga nam odkryć – Kim jest psychopata?

Współczesność to dopiero wyzwanie! Ludzkość wykreowała taką rzeczywistość, która niejednemu człowiekowi sprawia problem. Jednak są również tacy, którzy z zadziwiającą łatwością się tutaj odnajdują. W związku z tym, nic dziwnego, że pojawiło się wielu specjalistów i wiele opracowań naukowych oraz pretendujących do tego miana, które mają pomóc przeciętnemu człowiekowi właściwie interpretować różne sytuacje, a przede wszystkim zachowania drugiego człowieka. Tutaj na scenę wkracza między innymi Thomas Erikson ze swoją książką “Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych którzy tobą manipulują.” 

Autor to w pierwszej kolejności psycholog komunikacji społecznej, trener personalny i behawiorysta, a dopiero potem pisarz. Zadebiutował na szwedzkim rynku serią kryminalną o behawioryście Alexie Kingu (gdzie ukazały się: “Złudzenie” i “Okrucieństwo”). Jednak większość jego książek to poradniki które przybliżają statystycznemu człowiekowi pojęcia z zakresu psychologii oraz komunikacji społecznej. Możemy wymienić tutaj tytuły takie jak: “Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć.”; “Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych którzy tobą manipulują.”; “Mój szef jest idiotą”; “Od upadku do sukcesu. Jak porażkę przekuć w złoto”. Tym razem postaram się przybliżyć zagadnienia zawarte w książce “Otoczeni przez psychopatów”. 

Przeważnie słysząc słowo “psychopata” identyfikujemy je z bezlitosnymi, nieposiadającymi skrupułów seryjnymi mordercami. Jednak Thomas Erikson w swoim poradniku udowadnia, iż jest to definicja znacznie szersza, zaś wielu psychopatów z powodzeniem funkcjonuje w społeczeństwie całkiem naturalnie. Być może nawet znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu? Autor tytułowego psychopatę charakteryzuje jako – charyzmatycznego, energicznego, zawsze uprzejmego, mówiącego to co akurat potrzebujesz usłyszeć „typka”. Jest to osobnik, który wzbudza sympatię i zdobywa zaufanie jedynie po to, aby odkryć nasze słabości oraz dobrać właściwą technikę manipulacji. Jego intencje nigdy nie są szczere, zawsze wykorzystuje wszystko na swoją korzyść. Można stwierdzić na podstawie lektury tej książki, iż psychopata to “demon manipulacji”, który nie daje się ująć w żadne ramy. 

Thomas Erikson skutecznie demaskuje psychopatów i w przystępny sposób opisuje ich sposoby działania oraz doradza jak nie dać się złapać w ich sidła. Autor dostarcza nam narzędzia, które może wykorzystać każdy z typów osobowości w walce z takimi ludźmi. Bądźmy szczerzy, nie jest to łatwe zadanie, gdyż każdy z nas posiada pewne słabości i potrzebuje czuć się docenianym. A tego rodzaju ludzie potrafią to bardzo sprytnie wykorzystać. Niemniej jednak warto poznać “wroga” i samemu obrać odpowiednią strategię. Ważne jest ocenienie “na ile szacunku według nas samych zasługujemy” oraz intensywna nauka rozpoznawania zachowań psychopatycznych. Nie bądźmy naiwni! Odkryjmy kto w otaczającym nas gronie osób jest psychopatą, zanim to on “zagnie na nas parol”. 

Książkę czytało się dość szybko, co nie zmienia faktu, że wymaga ona większego skupienia, aby właściwie zinterpretować i zapamiętać wszystkie pojęcia oraz techniki obrony przed psychopatycznymi ludźmi. Z pewnością jest to poradnik, który otwiera oczy na wiele spraw, choć autor mógłby pokusić się o więcej informacji o tytułowych psychopatach. Mimo, że mamy w książce sporo informacji na temat modelu DISC (4 typy osobowości, którym przypisany jest kolor), to jednak wymaga ona uzupełnienia o pozycję pod tytułem: “Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć.” Będzie to kolejna książka tegoż autora, którą zamierzam przeczytać.

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment