Słów kilka o planach – tych zrealizowanych oraz tych do realizacji…

Większość czytelników podsumowania ma już za sobą. Ja jednak dopiero w tym momencie dzielę się tekstem, który będzie połączeniem rozliczenia ubiegłego roku z nakreśleniem planów na Nowy 2021 Rok.

Zacznijmy jednak od sprawozdania. Rok 2020 minął nam wszystkim głównie pod parasolem pandemii koronawirusa, ale nie tylko. Dla mnie było to również 365 dni obfitujące w różne woluminy (nowe i stare, znane i mniej znane, polecane oraz krytykowane), recenzje, wydarzenia książkowe oraz inne działania około książkowe. A więc tak:

  • Drugi rok z rzędu brałam udział w akcji zainicjowanej przez Marcina Gnata #52bookchallenge. Tym razem wyzwanie ukończyłam z wynikiem 82 przeczytanych dzieł (ich przekrój jest niezwykle różnorodny). Czy przyszły rok pozwoli osiągnąć wyższą liczbę? Zobaczymy…
  • Muszę przyznać, że założenia akcji na stałe wpiszą się w moje działania. Nie czuję się przymuszana do czytania, a jedynie do wyrabiania w sobie dobrych nawyków oraz systematyczności. Przede wszystkim podoba mi się „nakaz” spisywania wszystkich przeczytanych książek.Mija rok prowadzenia bloga „Śladem książek”. Po tym czasie wiem jedno, prowadzenie własnego bloga nie jest łatwym zadaniem, wymaga to od nas dużego nakładu pracy, systematyczności oraz dobrego rozplanowania działań. Przekonałam się również, że pisanie recenzji to nie taka prosta sprawa. Ujęcie emocji i wrażeń towarzyszących nam podczas czytania oraz stworzenie opisu jak najmniej zdradzającego z fabuły, a jednocześnie będącego trafnym opisem, jest nie lada wyczynem. Podzieliłam się z czytelnikiem jedynie, albo aż 41 recenzjami (zamiar był inny, niestety nie udało się).
  • Wyzwanie czytelnicze, które sobie narzuciłam, a mianowicie losowanie lektury do przeczytania ze słoja muszę uznać za dobry pomysł, choć zrealizowany na chwilę obecną jedynie w 1/3. W ciągu roku nie tylko losowałam zestaw do przeczytania, ale również zasiadałam do książek, które były kontynuacjami serii, zostały mi polecone przez zaufane osoby, bądź pojawiały się na mojej drodze przypadkiem i nie pozwalały o sobie zapomnieć, aż do momentu przeczytania.
  • Konieczność opatrzenia recenzji zdjęciem przeczytanej książki to także niezwykle absorbujące zadanie i dość skomplikowane, gdyż wymaga koncepcji w jaką „ubierzemy” książkę na zdjęciu. Przyznaję, że czasem stworzenie zdjęcia sprawiało mi więcej problemu, niż stworzenie recenzji. Muszę nad tym jeszcze popracować. A może by tak więcej zdjęć z biegu, czyli z książką na mieście….. Trzeba przemyśleć ten pomysł.

Zapowiada się kolejny, wspaniały rok z literaturą. Z iloma książkami spotkam się w tym roku – czas pokaże. Mogę jednak z całą pewnością już teraz zaznaczyć, iż mam pewne plany dotyczące tych spotkań. Do najważniejszych, a zarazem po części pokrywających się z poprzednim rokiem należą:

  • Udział w kolejnej edycji #52bookchallenge – za 365 dni przekonamy się jaka ilość znajdzie się na tegorocznej liście. Jednak podkreślam, nie narzucam sobie żadnej presji, robię to bardziej w celach statystycznych oraz dla wyrobienia nawyku.
  • Narzucenie sobie większej dyscypliny w pisaniu recenzji, podchodzenie do tego jak do wykonania konkretnego dzieła, gdyż zdarza się, że zbyt długo zwlekałam z pisaniem i wiele wrażeń umykało. Warto byłoby też przypilnować systematyczności w umieszczaniu powstałych tekstów na blogu, aby przynajmniej jedna tygodniowo była publikowana.
  • Popracowanie nad robieniem zdjęć – mniej spiny, więcej luzu. Po mijającym roku wiem, że robienie zdjęć czytanym książkom często stanowiło dla mnie większe wyzwanie, niż napisanie opinii o niej. Narzuciłam sobie sporą presję na kreowanie całej aranżacji, w której główną rolę miała odgrywać książka. Jednak teraz wiem, że czasem warto nie narzucać sobie niczego, a wena sama przyjdzie
    w odpowiedniej chwili.

W takim właśnie stylu zakończyłam 2020 rok, a następnie wkraczam w 2021 rok. Życzę sobie i Wam wielu przyjemnych spotkań z lekturą, przełamywania własnych czytelniczych granic oraz licznych interesujących wydarzeń z książką, jako ich głównym bohaterem.

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment