Rozwikłanie zagadki „Ostatniego Katona” zmusza bohaterów do podążania śladem wskazówek poprzez lochy, labirynty i katakumby.

Zakup książki powinien być równoczesny z chęcią jej natychmiastowego przeczytania. Jednak w moim przypadku przeważnie te dwie sprawy nie idą w parze i często taka książka musi swoje odczekać, abym po nią sięgnęła. Tak też było w przypadku książek Matilde Asensi “Ostatni Katon” oraz “Powrót Katona”. 

Kim jest autorka? Czego się o niej dowiedziałam? Matilde Asensi jest hiszpańską dziennikarką oraz powieściopisarką. Pochodzi z Alicante, zaś na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie ukończyła dziennikarstwo. Początki jej kariery zawodowej wiążą się z hiszpańskim radiem krajowym (RNE) oraz radiem Alicante-SER. W tym czasie pisywała także dla gazet. Swoją pierwszą powieść “Bursztynowy pokój” wydała w 1999 roku. Jednak zdecydowanego rozpędu jej karierze pisarskiej nadała wydana w 2001 roku powieść “Ostatni Katon”, która doczekała się kontynuacji pod tytułem: “Powrót Katona”. Od tego momentu została uznana za eksperta w dziedzinie opowiadania historii oprawionej w ramy niepotwierdzonych domysłów oraz czystej fantazji autorskiej. Przejdźmy jednak do konkretów. 

Osobliwe morderstwo młodego Etiopczyka, unikalne znaki wytatuowane na jego ciele oraz niecodzienna grupa dochodzeniowa, która bada sprawę. Jej członków tworzą: Ottavia Salina – zakonnica, a przede wszystkim wybitna paleografka, Kaspar Glauser-Röist – kapitan Gwardii Szwajcarskiej oraz Faradż Boswell – egipski archeolog. Nasza bohaterka wiedzie dość spokojne i uporządkowane życie, które poświęca pracy w Tajnych Archiwach Watykanu. Wszystko się zmienia, kiedy otrzymuje od sekretarza stanu niecodzienne polecenie, związane z rozpracowaniem znaczenia znaków, które są wytatuowane na skórze tragicznie zmarłego młodego człowieka. Wypełnienie powierzonego jej zadania będzie się wiązało z przezwyciężeniem własnych słabości oraz różnych niebezpieczeństw. Okazuje się, że w różnych miastach, będą musieli stawić czoła siedmiu grzechom głównym: pysze w Rzymie, zazdrości w Ravewnnie, gniewowi w Jerozolimie, lenistwu w Atenach, chciwości w Konstantynopolu, obżarstwie w Aleksandrii oraz pożądaniu w Antiochii. Podążanie śladem ukrytych wskazówek doprowadzi ich do poznania niesamowitych informacji. Bohaterowie odkryją, że zanim w Ziemi Świętej pojawili się templariusze, istniał tam już zakon chrześcijański powołany celem obrony Krzyża Prawdziwego przed niewiernymi. Przetrwał on w ukryciu przez stulecia, ochraniając to co dla nich najcenniejsze. Poznanie tej tajemnicy wiąże się koniecznością podjęcia istotnych decyzji, które znacząco zmienią życie naszej grupy śledczej.  

Podróżowanie wraz z bohaterami od Rzymu, poprzez Jerozolimę, aż do Konstantynopola oraz zagłębianie się wraz z nimi w labiryntach, lochach i katakumbach celem rozwikłania tajemnicy było nie lada przyjemnością. Autorka intrygująco powiązała fakty historyczne oraz fikcję literacką, tworząc trzymającą w napięciu do samego końca, a przede wszystkim wciągającą powieść przygodowo-historyczną. Wykreowane przez Matilde Asensi wyraziste, ale zarazem nieoczywiste postaci – dodatkowo wzbogacały fabułę książki. “Ostatni Katon” jest według mnie ciekawą i wyczerpującą historią, ale autorka miała do przedstawienia ciąg dalszy tej przygody.  

Ottavia i Faradż musieli swojemu zleceniodawcy, (czyli sekretarzowi stanu w Watykanie) przedstawić rozwiązanie do jakiego doszli na podstawie prowadzonego dochodzenia. Wiedza o Bractwie Strażników Krzyża musiała pozostać nadal w ukryciu, dlatego stawrofilacy podjęli decyzję, aby bohaterowie jako swoje osiągnięcie przedstawili – odkrycie mauzoleum Konstantyna Wielkiego. Od tych wydarzeń mija piętnaście lat. Salina i Boswell tworzą szczęśliwą parę i wiodą spokojne życie, jako pracownicy naukowi Uniwersytetu Toronto. Kiedy otrzymują propozycję odnalezienia ossuariów pochodzących z pierwszego wieku naszej ery, które prawdopodobnie zawierają szczątki Jezusa z Nazaretu oraz jego rodziny, początkowo odmawiają. Jednak zaangażowanie w sprawę obecnego Katona stawrofilaków, którym okazuje się nie kto inny tylko były kapitan Gwardii Szwajcarskiej (Kaspar), wpływa na zmianę ich zdania. Studiowanie zgromadzonej dokumentacji oraz podążanie za zdobywanymi wskazówkami wiedzie naszych bohaterów poprzez dokonania Marco Polo, kanały w Stambule, Mongolię oraz Ziemię Świętą. W tej misji wysłannicy Watykanu nie tylko nie pomagają Otavii, Faradżowi i Kasparowi, ale przede wszystkim próbują udaremnić ich poczynania.  

Autorka po raz kolejny umiejętnie łączy fakty, fikcję oraz przygodę. W dużej mierze jest to kombinacja niezwykle ciekawa i pociągająca czytelnika. Jednak bohaterowie, mimo że Ci sami co w pierwszej części, to jednak są zdecydowanie inni. O ile postacie Faradża i Kaspara zyskują, o tyle główna bohaterka – Ottavia – zdecydowanie traci w moich oczach. Większość sytuacji przedstawianych i analizowanych z jej punktu widzenia, jest irytujących, a co najważniejsze często są one merytorycznie nieprzydatne dla toku sprawy.  

Osobiście uważam, że Matilde Asensi stworzyła w książkach niezwykle interesujący klimat, umiejętnie połączyła wytwory swej wyobraźni z historią oraz powołała do życia całkiem ciekawych bohaterów. Jednak muszę podkreślić, że “Ostatni Katon” – jest dopracowany i porywa bez reszty, zaś “Powrót Katona” trąci zagubieniem i nieporadnością autorki w utrzymaniu poziomu, dlatego osobiście uważam, iż drugi tom mógł nie powstać. 

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment