Odkrywamy tajemnice zakonu templariuszy w powieściach Raymond’a Khoury’ego.

Moja pasja do kupowania książek i czytania ich w dużo późniejszym terminie od zakupu, wprawia mnie czasem w niemałą konsternację. Na całe szczęście zwykle te niespodzianki okazują się całkiem pozytywne. Tym razem okazało się, że posiadam całkiem fajnie napisany cykl przygód pewnej pary bohaterów, w której autor łączy współcześnie rozgrywające się wydarzenia ze zdarzeniami z przeszłości. 

Zanim jednak zabrałam się za lekturę książek poczytałam trochę o autorze. Całkiem interesujący życiorys, bogaty w różnego rodzaju doświadczenia. Raymond Khoury urodził się w stolicy Libanu (Bejrucie) w roku 1960. Kiedy miał piętnaście lat wybuchła wojna domowa, w związku z czym jego rodzina wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Autor wrócił do Libanu, aby studiować na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie. W tym czasie podjął się zilustrowania kilku książek dziecięcych. Gdy Khoury kończył studia ponownie wybuchła wojna domowa. Został ewakuowany z miasta w 1984 roku i przeniósł się do Londynu. Podjął zatrudnienie zgodnie ze swoim wykształceniem, jednak praca nie przynosiła mu satysfakcji, dlatego postanowił się przebranżowić. Ukończył studia, które związały go ze światem bankowości inwestycyjnej. Jednak to zajęcie również nie przyniosło mu zadowolenia.  

Dzięki znajomości z pewnym bankierem, parającym się branżą filmową związał się ze światem filmu, gdzie zaczął pisać scenariusze. Wtedy też zaczął pisać własny scenariusz, który przerodził się w bestsellerową książkę “Ostatni templariusz”. Historia Sean’a Reilly’ego i Tess Chaykin zyskała aż pięć tomów. Dokładnie tyle udało mi się wyczytać na temat autora, przejdźmy zatem do poszczególnych woluminów. 

Na tematykę pierwszego tomu naprowadza nas już sam tytuł – “Ostatni templariusz”, a tzn., że autor nawiązuje do informacji związanych z templariuszami, a dokładnie z Zakonem Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Jak wspominałam na początku tekstu, autor tworzy akcję poprzez połączenie wydarzeń z przeszłości z tymi rozgrywającymi się współcześnie. 

Przenosimy się w przeszłość do roku pańskiego 1291, kiedy po zaciekłych walkach krzyżowcy tracą władzę w Akkce na rzecz wojsk muzułmańskich. Uznaje się, że to wydarzenie zakończyło podejmowanie krucjat w obronie Ziemi Świętej. Templariusze przeczuwając klęskę rozgrywających się walk zobowiązują dwóch zaufanych braci do uratowania największego skarbu zakonu. Aimard de Villiers oraz młody adept Martin de Carmaux uciekają z miasta opanowanego przez saracenów, wywożąc skrzynie powierzone przez Wielkiego Mistrza. Wypełnienie misji wymaga od nich wielu wyrzeczeń i pokonania długiej drogi pełnej niebezpieczeństw. Jak potoczą się ich losy? Czy uda im się ujść z życiem i wypełnić zadanie?  

Wydarzenia współczesne zabierają nas na początek do Nowego Jorku, gdzie podczas otwarcia wyjątkowej wystawy skarbów dochodzi do zuchwałej kradzieży. Na teren muzeum wjeżdżają na koniach czterej uzbrojeni mężczyźni, których stroje przywodzą na myśl zakon templariuszy. Podczas swoich działań zabijają i ranią wiele osób, rabując kilka unikalnych eksponatów. Następnie znikają bez śladu, zaś sytuacja się komplikuje. W toku prowadzonego śledztwa zostają odnalezione ciała napastników, a do akcji wkracza FBI – dokładnie agent Sean Reilly, którego działania wspiera młoda archeolog Tessa Chaykin, a jednocześnie świadek wydarzeń z muzeum. “Prawda was wyzwoli” – to słowa wypowiedziane przez jednego z napastników, o których Tessa nie może zapomnieć. To głównie one naprowadzą bohaterów na trop umożliwiający rozwikłanie tajemnicy skrywanej od wieków przez ostatniego rycerza zakonu templariuszy. Aby poznać rozwiązanie Sean i Tessa będą musieli odwiedzić cmentarze i podziemia Manhattanu, odległe wyspy greckie, niezamieszkane tureckie góry oraz serce religii chrześcijańskiej, czyli Watykan. Czy uda im się ująć osobę odpowiedzialną za wydarzenia z muzeum? oraz Czy uda im się odkryć losy ostatnich templariuszy, którym powierzono ochronę skarbu zakonu?  

Kontynuacja przygód agenta FBI oraz pani archeolog nawiązuje, podobnie jak pierwszy tom, do informacji związanych z Zakonem Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, czyli tajemnic zakonu templariuszy.  

Przeszłość zabiera nas do Konstantynopola roku 1203, kiedy to grabieżcze armie czwartej krucjaty oblegają miasto. Dyskretna grupa templariuszy przenika do miasta, a następnie do cesarskiej biblioteki. Ich celem jest wywiezienie dokumentów, które nie powinny trafić w ręce Doży Wenecji. Rycerze zakonu wyjeżdżają z miasta z trzema wypełnionymi po brzegi skrzyniami, które skrywają niewiarygodne sekrety. Jakie perypetie spotkają na swej drodze? Czy templariuszom uda się wypełnić misję oraz ujść z życiem? 

Współczesność wiedzie nas do Watykanu, gdzie równie wiele się dzieje, a trup “ściele się gęsto”.  Sean Reilly i Tessa Chaykin po przygodach, które połączyły ich w pierwszej części, stworzyli całkiem udany związek. W związku z tym, agent FBI ma teraz słaby punkt, który można wykorzystać jako siłę nacisku. Nie mając wyboru, udaje się do Watykanu, gdzie zostaje wpuszczony na teren watykańskich archiwów. Niestety, w związku z porwaniem Tessy, musi zawieść zaufanie hierarchów kościoła i dopuścić się kradzieży cennego dokumentu. Wykradzione papiery mają pomóc w odkryciu nieznanych do tej pory fragmentów historii związanych z zakonem templariuszy, a jednocześnie mogą rzucić światło na ich tajemnice, które wpłynęły na kształt współczesnego świata. Czy Sean’owi uda się uratować Tessę? Jakie tajemnice z przeszłości uda im się odkryć? Czy bohaterowie podzielą się uzyskanymi informacjami z szerszym gronem, czy jednak zachowają je dla siebie?  

Dwie pierwsze części cyklu bardzo mi się podobały. Według mnie autor świetnie wyważył proporcje łącząc informacje z przeszłości z wydarzeniami współczesnymi. Sama historia zakonu templariuszy jest niezwykle wciągająca, a w wydaniu przedstawionym przez pisarza mamy dodatkowe “smaczki”. Jak potoczą się losy naszych bohaterów dalej? Jaką historię z przeszłości poruszy autor w dalszych tomach. Przekonajmy się. 

 

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment