O policyjnych formacjach część trzecia – autorstwa Katarzyny Puzyńskiej.

Kolejna odsłona policyjnych formacji, tym razem Pani Katarzyna Puzyńska poświęca książkę funkcjonariuszom sił specjalnych. Niemniej jednak, jeśli ktoś się spodziewał po niej nadzwyczajnych akcji, rodem z filmów, czy też uchylenia rąbka tajemnicy związanej z technikami kontrterrorystycznymi, niestety srodze się zawiedzie. W związku z tym, śmiem twierdzić, że to właśnie Ci rozczarowani czytelnicy niezbyt pochlebnie odnieśli się do lektury.

Policjanci w boju” przedstawiają kilka krótkich historii z akcji realizowanych przez funkcjonariuszy z AT (czyli jednostek antyterrorystycznych) bądź innych oddziałów bojowych. Z bezpośrednich relacji policjantów oraz ich najbliższych wyłaniają się obrazy zatrzymań najgroźniejszych i najokrutniejszych przestępców, codziennych morderczych treningów utrzymujących ich w formie i mających przygotować do tego, aby stawić czoło najgorszemu. Strzelaniny, wojny gangów, zamachy, czy odbijanie zakładników to ich żywioł. Tymczasem w domu czeka na nich żona, gdyż w tego typu formacjach są głównie mężczyźni. Pełne niepokoju, często przeżywają pracę wraz ze swymi partnerami. W jaki sposób swoją służbę widzą policjanci? Jak postrzegają ją ich żony, partnerki?

Autorka utrzymuje książkę, podobnie jak poprzednie w konwencji wywiadów. Rozmowy prowadzone są zarówno z obecnie służącymi funkcjonariuszami, jak i wdowami po policjantach, którzy słowa roty ślubowania wypełnili do końca. Trzeci tom serii jest dużo bardziej poruszający niż poprzednie. Jest to z jednej strony zasługa niezwykle emocjonalnych opowieści przedstawianych przez wdowy po policjantach, a z drugiej specyfika pracy tych funkcjonariuszy. Na rynku jest wiele pozycji, które opisują pracę różnych formacji mundurowych, jednak brakowało wśród nich spojrzenia najbliższych „pełniących” służbę razem z nimi. Gdy pojawia się ból po stracie bliskiej osoby, bądź pytania, które proszą się o odpowiedzi takie rodziny pozostają tak naprawdę same. Właśnie to smutne, poruszające, a przede wszystkim prawdziwe oblicze służb specjalnych poznajemy w książce Katarzyny Puzyńskiej.

Niektórym czytelnikom wydaje się, że książki są „przegadane” i nic nie wnoszą do naszej wiedzy o różnych formacjach policyjnych. Ja twierdzę, iż to właśnie te spotkania autorki z policjantami pozwalają nam poznać prawdziwe oblicze tych, którzy poświęcają się służbie.

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment