„O podwójnym życiu kościoła” według Frederica Martela w książce „SODOMA.”

Okładka książki SODOMA

O książce Sodoma było swego czasu głośno i wiele osób wypowiadało się na jej temat. Postanowiłam sama sprawdzić jakie rewelacje przedstawia nam Frederic Martel na kartach dość obszernego tomiszcza. Chcąc przygotować się odpowiednio do lektury, wyszukiwałam informacji o autorze, nie jest ich zbyt dużo. Posługując się Wikipedią można powiedzieć, iż jest człowiekiem wykształconym o szerokich horyzontach (prawnik, politolog, socjolog, filozof, a także nauczyciel akademicki, dziennikarz i pisarz, doktor nauk społecznych, urzędnik państwowy, dyplomata).

Książka prezentowana jest jako wynik czteroletniego śledztwa wśród dostojników kościelnych. Materiały zbierane były za pośrednictwem narzędzia jakim jest wywiad bezpośredni (przeprowadzony przez autora, bądź współpracownika). Kilkudziesięciu kardynałów oraz setki biskupów i księży wyraziło zgodę na rozmowę z Martelem, czy to pod własnym nazwiskiem, czy ukrytego pod pseudonimem. Wśród wywiadów znalazły się również osoby spoza kleru.

Autor w swojej pracy przedstawił czternaście zasad rządzących i odzwierciedlających zależności pomiędzy duchownymi. Podstawą każdej z nich jest kwestia dotycząca homoseksualizmu.

Książka podzielona jest na cztery rozdziały odpowiadające czterem pontyfikatom ostatnich papieży: Franciszka, Benedykta XVI, Jana Pawła II, Pawła VI. Osobiście uważam, że lepszy byłby podział obrazujący poszczególne ujawnione historie na przestrzeni poszczególnych pontyfikatów. Bardziej zasadne byłoby dla mnie skupienie się na dokumentowaniu danej „historii” a nie zaznaczaniu, któremu z papieży przypisuje się odpowiedzialność za nią. Z kart książki wyłania się obraz wszechobecnego zakłamania i hipokryzji panujących nie tylko w stolicy apostolskiej, ale w całym stanie duchownym.

Jak człowiek (kardynał, biskup, ksiądz) będący zagorzałym homoseksualistą za wzór do naśladowania przedstawia model rodziny heteroseksualnej? Jak taki człowiek dopuszczający się kłamstw, ukrywania własnej orientacji, a niejednokrotnie i innych nadużyć (wykorzystywanie seksualne, czy malwersacje finansowe) może nas spowiadać i nakazywać pokutę? Tego typu pytania mogłabym mnożyć w nieskończoność.

Sięgając po książkę wiedziałam, ze zaskoczy mnie trochę faktów, ale nie spodziewałam się, że historie, które gdzieś kiedyś zasłyszałam nie są wyjątkiem, a regułą rządzącą klerem, ba całym Watykanem. Martel stawia wręcz tezę, iż za najważniejsze decyzje wspominanych wyżej papieży odpowiada kwestia homoseksualizmu wśród kleru. Według autora to w Kościele istnieje największa społeczność homoseksualistów na świecie.

Podsumowując, byłam nastawiona na przytaczanie wypowiedzi, omawiania przebiegu wybranych wydarzeń, czy odniesienia do statystyk, ale nie byłam przygotowana na kiepski przekaz treści. Według mnie książka nie jest kiepska przez zawarte w niej treści, ale przez styl autora, który nie podołał ujęciu tego w całość.

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment