Na spotkaniu z „Czarownicą z Portobello” Paulo Coelho.

Paulo Coelho brazylijski pisarz i poeta jednych zachwyca, innych nudzi, a dla jeszcze innych jego twórczość jest całkiem obojętna. Dawno temu czytałam jego książkę „Pielgrzym”, która wywarła na mnie niezapomniane wrażenie i osobiście jestem dość pozytywnie nastawiona do jego twórczości. W związku z tym, z olbrzymią ciekawością i zainteresowaniem sięgnęłam po kolejną jego książkę. Wybór padł na „Czarownicę z Portobello”.

Książka przybliża nam historię Ateny, a właściwie Shirin Khalil, opowiedzianą słowami osób, które ją znały. Ludzie, którzy przedstawiają nam jej dzieje są całkiem interesującą grupą, przez co obraz młodej kobiety wyłaniającej się z opowieści jest jeszcze ciekawszy. Wśród osób znających Atenę i starających się jak najwierniej oddać jej charakter, znajdują się: dziennikarz badający mity o wampirach w Rumunii, aktorka teatralna, której bohaterka uwiodła narzeczonego, ksiądz, który ochrzcił jej syna, przybrana matka, a także były mąż i zarazem ojciec jej dziecka. Pojawiają się również inni opisujący bohaterkę, którzy dokładają swoją cegiełkę do całości obrazu. Różnorodność relacji łączących opowiadających z główną bohaterką sprawia, że opisywana historia nabiera rumieńców. Ponadto, odmienność charakterów tych osób, różnorodność branż, w których pracują – ubarwiają jeszcze bardziej postać Ateny.

Shirin Khalil, czy jak woli by ją nazywano – Atena – to młoda kobieta poszukująca swego miejsca w świecie i sensu życia. Drogi do wewnętrznej siły szuka imając się różnych zawodów oraz praktykując różne hobby (taniec, kaligrafia). Kim tak naprawdę jest bohaterka? Czy tradycyjne definicje i nazwy są w stanie ją określić, ująć w ramy? Na pewno jest sierotą porzuconą przez Cygankę w Transylwanii, która została adoptowana przez małżeństwo z Bejrutu. Podejmuje się pracy w londyńskim banku, by następnie zostać agentką nieruchomości w Dubaju. Podejmowane zatrudnienie przynosi jej korzyści materialne pozwalające się utrzymać i żyć na całkiem przyzwoitym poziomie. Jednak bohaterka szuka czegoś bardziej, czegoś więcej niż to, co udało się jej osiągnąć do tej pory. W każdych nowo poznawanych zwyczajach, w każdym nowo poznanym człowieku szuka inspiracji i próbuje odnaleźć wewnętrzną siłę
i drogę do „Wielkiej Matki”. Prawdziwy sens odnajduje w nauczaniu – kolegów z pracy, żony przyjaciela, pracowników teatru, interesujących się nią ludzi. Bohaterka przechodzi od tańca, nauki kaligrafii, do widzenia aur i przewidywania ludzkich problemów wraz z ich rozwiązywaniem. Dopiero te ostatnie działania zyskują uznanie wśród rzeszy osób, w związku
z czym zyskuje kolejne miano – Kapłanki z Portobello Road (czarownicy).

Spotkanie z „Czarownicą z Portobello” było dla mnie kolejnym niezwykłym przeżyciem. Z jednej strony dzięki poznaniu nietuzinkowej osoby, jaką z pewnością była Shirin Khalil. Z drugiej dzięki niezapomnianym, a często głęboko poruszającym stwierdzeniom zawartym w książce – w wypowiedziach bohaterów. Poniżej wymienię te z nich, które najsilniej do mnie przemówiły i stały się zarzewiem do głębszych przemyśleń: „Samotność nie jest naszym przeznaczeniem, a samych siebie poznajemy tylko wtedy, kiedy możemy się przejrzeć w oczach innych ludzi.”; „Myśl o sobie dobrze nawet wtedy, kiedy czujesz się najnędzniejszą istotą pod słońcem.”; „[…] miłość po prostu jest. Bez definicji. Kochaj i nie żądaj zbyt wiele. Po prostu kochaj.”.

Osobiście stwierdzam, iż Atena była niespokojnym duchem, osobą wiecznie poszukującą czegoś, niepotrafiącą „usiedzieć” w miejscu. Nie świadczy to jednak o niej źle, po prostu jest zupełnym moim przeciwieństwem, dlatego też czasem ciężko było mi ją zrozumieć. Moja podróż, poznawanie nowych rzeczy zamyka się w czytelnictwie różnych książek, dzięki czemu podróżuję po świecie i doświadczam nowych rzeczy. Dla niektórych może być to za mało, ale dla mnie jest całkiem wystarczające – przynajmniej obecnie. Przyszłość pokaże czy coś się zmieni w tym zakresie.

slademksiazek

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment