Kurierska trylogia Wojciecha Dutki.

Na Krakowskich Targach Książki, na których udało mi się być, była możliwość podpisania książki przez Wojciecha Dutkę. Oczywiście, o ironio! zapomniałam swojego egzemplarza “Czerni i purpury”. W związku z tym niewiele się namyślając kupiłam ówczesną nowość tegoż autora, czyli “Kuriera z Toledo”. Wiedziałam jedno, na pewno nie pożałuję tego zakupu. Zaś dodatkowej atrakcyjności mojemu egzemplarzowi nadaje zamaszysty autograf pisarza. 

Autor przenosi nas do końcówki lat międzywojennych, a dokładnie wraz z głównym bohaterem znajdujemy się w Warszawie 1936 roku. Młody dyplomata, hrabia Antoni Mokrzycki, otrzymuje propozycję wyjazdu do pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. Ma nie tylko pełnić funkcję dyplomatyczną, ale przede wszystkim wywiadowczą. Jego głównym zadaniem jest pozyskanie informacji dla Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o niemieckich oraz rosyjskich wpływach w Hiszpanii. Młody hrabia z nieukrywaną ulgą przyjmuje powierzoną mu misję. W kraju pozostawia zasmuconą narzeczoną (pannę z dobrego domu, wybraną z rozsądku, niekoniecznie kochaną) oraz kochankę (która jako jedyna go doskonale rozumie, a co najważniejsze zna jego największy, niestety wstydliwy sekret).  

Podczas pobytu w Hiszpanii los stawia na jego drodze młodego anarchistę, a zarazem początkującego torreadora, o imieniu Teo. Niespodziewanie dla samego Mokrzyckiego, wybucha w nim gwałtowne uczucie do Hiszpana (co ważniejsze jest ono odwzajemniane). Obaj mężczyźni zdają sobie sprawę z powagi sytuacji jaka obecnie rozgrywa się w kraju, w związku z tym zwycięża poczucie obowiązku do przydzielonych zadań. Jednak, starają się utrzymywać kontakt i w miarę możliwości pomagać sobie. W jaki sposób potoczą się losy tych dwojga pochodzących z różnych światów mężczyzn, których uczucie nie powinno ujrzeć światła dziennego? Czy dla szczęścia i miłości  hrabia zaryzykuje nie tylko karierę, ale również życie?  tego możecie się dowiedzieć sięgając do lektury.

“Kurier z Toledo” to niesamowicie dynamicznie przedstawiona fabuła, łącząca fikcję literacką z prawdą historyczną. Szpiedzy, najkrwawsza wojna domowa Europy, sztywne konwenanse oraz prawdziwe uczucia – spójnie, interesująco i wciągająco. Dodatkowego kolorytu dodają poznane przez głównego bohatera postaci historyczne: Ernesta Hemingwaya, Federico Garcii Lorki, Simone Weil, Pablo Nerudy, przerażającego generała Quiepo del Llano, czy generała Franco. Wydarzenia historyczne przedstawione z zupełnie innego punktu widzenia, nieznanego mi wcześniej, ale o ile łatwiejszego w odbiorze niż przeciętna lekcja historii. Nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po kolejne tomy. 

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment