Gdy ktoś „Obserwuje Cię”…, czyli książka Teresy Driscoll.

Kiedy wydawnictwo SQN wyszło z niezwykle przyjemną dla czytelnika inicjatywą zakupu wybranych e-book’ów w cenie jednego złotego – nie mogłam przepuścić takiej okazji. To właśnie wtedy dokonałam zakupu kilku interesujących pozycji, w tym książki Teresy Driscoll pod tytułem „Obserwuję Cię” – noszącego miano bestselera.

Teresa Driscoll jest brytyjską dziennikarką i długoletnią prezenterką wiadomości w BBC, która postanowiła rozpocząć przygodę z pisaniem. W latach 1990-2005 była jedną z głównych prowadzących program emitowany przez BBC – Spotlight, natomiast aktualnie zajmuje się wyłącznie pisarstwem. Przejdźmy jednak do najbardziej interesującej części, czyli popełnionej przez autorkę książki.

„Obserwuję Cię” przyporządkowywane jest do gatunku thrillera psychologicznego, które w polskim tłumaczeniu ukazało się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa SQN. Zwykle nie kieruję się tego rodzaju listą, ale uważam, że warto zaznaczyć, iż książka uplasowała się na czwartej pozycji w kategorii „kryminał, sensacja, thriller” na liście bestselerów Empiku. Przejdźmy jednak do samej książki – jej bohaterów, nakreślonej fabuły i przedstawionego rozwiązania. Autorka przedstawia główną historię z perspektywy różnych osób, wzbogacając ją wątkami pobocznymi, które przybliżają nam poszczególnych uczestników opowieści.

Mieszkająca w Londynie Elle Longfield prowadzi własny biznes i wychowuje nastoletniego syna wraz z mężem, który jest dla niej olbrzymim wsparciem. Tego dnia bohaterka podróżując pociągiem, jak każdy podróżujący samotnie, przygląda się z zainteresowaniem współpasażerom. Wśród obserwowanych przez nią osób znajdują się dwie nastoletnie dziewczyny oraz dwóch młodych mężczyzn, którzy do nich zagadali. W pierwszym momencie nie dostrzegła w tym nic niepokojącego, dopóki nie okazuje się, że dopiero co opuścili więzienne mury. Odzywający się w niej instynkt macierzyński skłania ją do interwencji w nowo powstałą znajomość, jednak ostatecznie postanawia zmienić wagon i zapomnieć o całej sprawie. Następnego dnia okazuje się, że jedna z dziewcząt zaginęła, wtedy też Elle decyduje się zgłosić na policję. W rok po owych wydarzeniach, Anna – dziewczyna z pociągu – ciągle uznawana jest za zaginioną zaś, Elle zaczyna otrzymywać anonimowe listy. Wszelkie przesłanki prowadzą do matki zaginionej dziewczyny, jednak wynajęty przez Elle detektyw skupia się na innych osobach zaangażowanych w sprawę. Wydaje się, że wszyscy bacznie obserwują jedyną świadek zdarzenia.

Teresa Driscoll bardzo się postarała, aby stworzyć interesującą, wciągającą a jednocześnie zaskakującą historię. W zarysie bohaterów poradziła sobie równie ciekawie, dzięki czemu mamy szeroki wachlarz charakterów i postaci. Zaś opis wydarzeń przedstawiony z punktu widzenia różnych osób pogłębia odbiór historii przez czytelnika, iż sam zaczyna się zastanawiać jak postąpiłby w podobnej sytuacji. Niekoniecznie musicie się ze mną zgodzić, ale ogólny pomysł autorki i wykończenie książki oceniam jedynie jako dobry. Na taki stan rzeczy wpłynęły przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszym jest nadmiar opisów związanych z Elle Longfield – rozumiem, że miały one przybliżyć nam głównego świadka określonych wydarzeń stanowiących clou historii, jednak ich ilość wydaje mi się niewspółmierna z opisami innych postaci. Zaś drugim, jest zbyt mała ilość informacji dotycząca samej zaginionej – Anny Ballard.

Czy Wasze odczucia wyglądają podobnie?

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment