Garść faktów, trochę mitów – w książce Stacey Halls „Czarownica ze wzgórza”.

Uwielbiam książkowe prezenty, w szczególności w tak pięknej oprawie. Gdyż musicie przyznać, że okładka książki jest niezwykle pociągająca dla oka. Poruszana tematyka, czyli magia, siły nieczyste, czarownice jest dodatkowym przyciągającym atutem. Stacey Halls to początkująca pisarka, ale przede wszystkim dziennikarka, która dorastała w hrabstwie Lancashire, gdzie rozgrywa się akcja powieści „Czarownica ze wzgórza”.

Kwestie niezrozumiałe, często brane za nadprzyrodzone, bądź magiczne od zawsze przyciągały uwagę ludzi i wzbudzały liczne kontrowersje. Niejednokrotnie odcisnęły znaczące, a często krwawe piętno na kartach historii wielu krajów, w tym także na Wyspach Brytyjskich. Był taki okres w historii kiedy sformułowanie „polowanie na czarownice” odnosiło się do dosłownego znaczenia, wiążącego się z licznymi procesami, prześladowaniami i wyrokami śmierci. Jedną z najgłośniejszych, a na pewno niezapomnianych historii był proces wiedźm z Pendle Hill w Lancashire. Jest to hrabstwo położone w północno – zachodniej Anglii, w którym w roku 1612 oskarżono o czary dwanaście osób. Jedna z osób, najstarsza z kobiet, nie doczekała procesu i zmarła w więzieniu – możemy się jedynie domyślać w jakich warunkach więźniowie byli przetrzymywani. Z pozostałej jedenastki jedynie jedną osobę uniewinniono od zarzutu o czary, zaś pozostałych zgodnie z wyrokiem powieszono.

Właśnie w takich realiach autorka osadziła historię młodej kobiety, mężatki – Fleetwood Shuttleworth – pani na Gawthorpe Hall, spodziewającej się dziecka. Zaledwie siedemnastoletnia bohaterka jest już po trzech poronieniach i bardzo pragnie dać mężowi dziedzica. W związku z odnalezieniem listu, w którym medyk przestrzega męża bohaterki, iż nie przeżyje ona ciąży, pragnie ona za wszelką cenę urodzić zdrowe dziecko. Na drodze zrozpaczonej dziewczyny staje miejscowa akuszerka Alice, która twierdzi, że Fleetwood jest w stanie utrzymać ciążę. Jednak niedługo po tym, Alice zostaje posądzona o uprawianie czarnej magii. Czy w takiej sytuacji Fleetwood powinna jej zaufać? Czy Alice jest odpowiednią osobą do pomocy? Czy niezachwiane pragnienie posiadania dziecka wygra z przesądami i brakiem zrozumienia? Zdesperowana bohaterka postanawia podjąć ryzyko i zaufać młodej akuszerce. Czas ucieka, dlatego Fleetwood musi się śpieszyć w swoich działaniach dążących do uniewinnienia Alice. Losy tych dwóch kobiet wydają się nierozerwanie związane ze sobą. Życie zarówno jednej, jak i drugiej jest zagrożone, jednak razem są w stanie pokonać przeciwności.

Autorka bardzo realistycznie, a zarazem ciekawie oddała ducha czasów siedemnastowiecznej Anglii, bardzo zabobonnej i pokładającej ufność w tradycji. Na przykładzie Fleetwood widzimy jaką pozycję posiadały kobiety oraz jaką rolę miały do wypełnienia (żony i matki). Bohaterowie, tej mocno angażującej czytelnika powieści, wiodą nas przez swoje życie i wartości przyświecające ich postępowaniu. Momentami naiwność i nieznajomość życia przez główną bohaterkę może irytować, ale uważam że ostatecznie okazała się osobą z całkiem silnym charakterem.

Jest to również niezwykła opowieść napisana przez kobietę, o kobietach. Nawiązanie do prawdziwych wydarzeń oraz niesamowite oddanie ducha tamtych czasów przyczyniają się do stawiania sobie trudnych pytań. Jednym z nich, a właściwie jednym z bardziej zasadnych w odniesieniu do tematu, jest pytanie: Czy pod otoczką polowań na czarownice nie ukryto tak naprawdę polowań na kobiety w ogóle? Jednocześnie możemy sobie zadawać pytanie czy możliwe jest, aby ludzie tak łatwo i bezrefleksyjnie potrafili oskarżać o uprawianie magii, tych którzy jedynie wykorzystywali swoją wiedzę i znajomość dobrodziejstw natury?

Urzekła mnie historia przedstawiona przez autorkę, ale również delikatnie rozczarowała tym, że tak szybko się skończyła oraz pewną prostotą języka, który momentami spłycał akcję, nie nadawał jej głębi. Tak wyglądają moje spostrzeżenia po lekturze książki. Jakie są Wasze?

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment