Czy to już pożegnanie?

Tom IV serii z Cormoranem Strikiem.

„Zabójcza biel” to czwarta część cyklu z Cormoranem Strikem. Jest nieco odmienna od poprzednich ze względu na obszerniejsze opisy obyczajowe oraz wprowadzenie na scenę polityczną Wielkiej Brytanii.

Prywatny detektyw Strike oraz jego współpracowniczka Robin Ellacott walczą o odkrycie prawdy w nowej sprawie. W ich biurze pojawia się młody człowiek imieniem Billy, który prosi o pomoc w rozpracowaniu zbrodni, której prawdopodobnie był świadkiem w dzieciństwie. Billy najwyraźniej cierpi na zaburzenia psychiczne, gdyż nie pamięta zbyt wielu szczegółów, a co najważniejsze nie potrafi ich logicznie poukładać. Jednak w jego historii jest coś na tyle szczerego i poruszającego, iż Cormoran odczuwa zaniepokojenie. Decyduje się od zbadać bliżej opowiedzianą historię, jednak zanim uda mu się dopytać o coś więcej, chłopak wypada z biura w panice. Próba wyjaśnienia historii przedstawionej przez Billego poprowadziła ich krętymi uliczkami do wewnętrznego kręgu w Parlamencie oraz do pięknego, ale złowieszczego dworku na odległej wsi.

Poprzednio prowadzone dochodzenia pozwoliły mu zyskać pewną sławę, która obecnie nie pozwala mu prowadzić spraw anonimowo. Konieczne w związku z tym jest zatrudnienie nowych pracowników, na co obecnie agencja może sobie pozwolić. Mimo to, poszukiwania w sprawie nie idą tak jakby sobie tego życzył. Powiązania w świecie politycznym zwykle są dość skomplikowane i niezbyt łatwe, gdyż na tym polu dochodzi do wielu starć interesów, tajemnic oraz znajomości. Nie ma tu krwawej intrygi, ale jest wiele sekretów z przeszłości. Główni bohaterowie nadal wzbudzają naszą sympatię, choć ich relacje stają się dość napięte.

Zbudowanie intrygi w powiązaniu z polityką jest skomplikowane, ale przemyślane. Niestety zgłębianie politycznych niuansów Wielkiej Brytanii dla niektórych czytelników może być trochę nużące. Mimo mojej głębokiej sympatii dla serii i bohaterów, ja również czasem odczuwałam zmęczenie opisami. Choć muszę przyznać, że jeśli pojawi się kolejny tom chętnie po niego sięgnę.

Seria godna polecenia. Nie tylko ze względu na autorkę ukrywającą się pod pseudonimem, ale przede wszystkim na bardzo różnorodną tematykę. Każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie. Sprawdźcie sami 🙂

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment