„Ci, którzy walczyli”, kolejne spotkanie z Rodem Winnych.

„Pamiętaj, przeżyją tylko ci, którzy będą walczyć”. 
Kolejny tom historii rodu Winnych wyznacza niezapominania, zarówno dla nich, jak i całego świata data – 1 września 1939 roku. W tym dniu do Brwinowa docierają żołnierze niemieccy i rozpoczynają swe rządy od przelania polskiej krwi. Ponadto, ten moment wybierają sobie na przyjście na świat kolejne bliźniczki z rodu Winnych, a mianowicie – Kasia i Basia, które rodzi Maria Bartosiewicz (mąż Paweł Bartosiewicz).  
II wojna światowa doświadcza naszych bohaterów w podobnym stopniu co tysiące polskich rodzin. Rodzina Winnych zmaga się nie tylko z okupacyjną codziennością, podczas której rządzi terror, głód i wizja wywózki do obozu koncentracyjnego, ale także z niepokojem o tych członków, którzy dołączyli do wojska i podjęli walkę na europejskich frontach. Jak wiemy z historii wojna wojną, ale życie musi toczyć się dalej, więc wszyscy członkowie rodu podejmują wysiłek, aby rzeczywistość była jak najbardziej normalna. Koniec II wojny światowej tchnął w rodzinę Winnych oraz cały naród nadzieję na lepsze jutro. Niestety, upragniona wolność nie nadeszła w takiej formie jaką sobie wyobrażali podczas lat spędzonych pod nazistowskim jarzmem. Komunistyczne władze kształtują powojenny świat pod dyktandem represji oraz wszechobecnej inwigilacji. Czy Winnym uda się odnaleźć w tych okolicznościach? Ile będą musieli jeszcze poświecić? Przeczytamy o tym na pewno w następnym tomie. 

Nie spodziewałam się, iż opowieść autorki będzie w tak uderzająco prosty sposób wywierać silne wrażenie na czytelniku. A przed nami jeszcze kolejne wydarzenia z życia Winnych.

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment