„Być jak płynąca rzeka” Paulo Coelho.

*Tytuł jest dość wieloznaczny, gdyż samo pojęcie rzeki ma sporo odniesień, ponadto istnieje wiele powiedzeń i przysłów związanych z rzeką. Między innymi: „Życie jest jak rzeka (…) po prostu płynie”.

Sięgnęłam po kolejną w tym roku książkę napisaną przez brazylijskiego autora, jej tytuł brzmi: “Być jak płynąca rzeka”. Stanowi ona zbiór krótkich, lecz głębokich tekstów będących rozważaniami Paulo Coelho na różne tematy, które zostały spisane w latach 1998-2005.  

Brazylijski pisarz zawsze odznaczał się niespotykaną intuicją oraz umiłowaniem życia, w którym dostrzegał jego lepsze strony. W swym dziele zwraca czytelnikowi uwagę, iż inspiracją do twórczej refleksji są zwyczajne, codzienne, a często błahe zdarzenia, wśród których wymienia: wycieczkę w góry, strzelanie z łuku, a nawet kłótnię z sąsiadem czy wizytę w centrum handlowym. Wszystkie zamieszczone w książce teksty charakteryzują się prostym, bezpośrednim oraz przyjacielskim przekazem, mającym na celu przypomnienie czytelnikowi, że należy umieć walczyć o swoje marzenia oraz opanować umiejętność rozpoznawania ścieżek, które są dla nas nie do przebycia, (czyli umiejętność wyboru życiowych ścieżek odpowiadających naszemu temperamentowi). Poprzez te wydawałoby się nieliterackie tematy, Coelho przechodzi do rozważań o ludzkim losie, śmierci i miłości, a równocześnie przybliża swoją filozofię życiową. 

Na całość składają się trzy grupy tekstów. Pierwszy zbiór tworzą wszelkie spotkania autora, wydarzenia z jego życia, które stanowią przyczynek do głębszych rozważań nad ludzką naturą. Kolejnym typem tekstów są duchowe poszukiwania pisarza, gdzie wspomina pierwszą, przełomową pielgrzymkę do Santiago de Compostella, jak również piękne i egzotyczne, pochodzące z całego świata legendy (o Dżingis Chanie i jego sokole, czy siostrach aborygeńskiego czarownika). Ostatnią z grup tekstów stanowią komentarze do bieżących wydarzeń na świecie, między innymi: list otwarty kierowany do prezydenta Busha w sprawie wojny w Iraku czy rozważania nad sensem cierpienia w rocznicę zamachu na wieże World Trade Center. 

“Być jak płynąca rzeka” to kolejny przykład wielopłaszczyznowego pisarstwa Paulo Coelho, którego rozważania wpływają na charakter przemyśleń czytelnika. Do mnie osobiście trafiły: historia pewnego ołówka, opowieść o Dżingis Chanie i jego sokole, kwestia ważności dyplomu uczelni wyższej oraz zmiana sposobu podróżowania. Przybliżę dokładniej te fragmenty, które zapadły mi w pamięć.  

Z historii o Dżingis Chanie i sokole, tak naprawdę najważniejsza jest puenta, która przybliża nam dwie jakże istotne prawdy, a mianowicie: “Nawet gdy przyjaciel działa wbrew tobie, wciąż jest twoim przyjacielem” oraz “Każdy czyn dokonany w gniewie jest skazany na klęskę” (złe emocje nie budują dobra). Zaś z historii pewnego ołówka uczymy się, iż na wszystko należy spoglądać z różnych perspektyw. Dla jednych jest to tylko ołówek, narzędzie do zapisywania, zaś dla innych jest metaforą życiowych nauk. Według mnie trzy najbardziej istotne brzmią tak: używając ołówka zawsze możemy poprawić błędy przy użyciu gumki, dlatego należy pamiętać, iż poprawianie nie jest niczym złym a wręcz przeciwnie – gwarantuje uczciwe postępowanie; najważniejszy w ołówku jest grafit w środku, w związku z tym zawsze powinno się wsłuchiwać we własne wnętrze oraz ostatnie niemniej ważne – ołówek zawsze pozostawia ślad i podobnie my w życiu swoimi działaniami pozostawiamy jakiś ślad, dlatego warto zastanowić się nad swoim postępowaniem. Natomiast, w tekście o innym sposobie podróżowania odnalazłam przemyślenia, które odpowiadają moim własnym odczuciom. Podróż jest przygodą, którą powinniśmy przeżywać na swój własny sposób, poszukując własnych ścieżek i będąc otwartym na wszystko co inne i nowe. 

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Na taki stan rzeczy wpłynęły dwie kwestie: interesująca, w wielu fragmentach odpowiadająca moim prywatnym przekonaniom tematyka oraz właśnie układ w formie krótkich, poruszających różne zagadnienia tekstów. Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po lekturę. 

slademksiazek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment